
Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej:
- stosuje standardy etycznego postępowania wobec wszystkich stron biorących udział w procesie wydawniczym;
- kieruje się sprawiedliwymi i etycznymi procedurami kwalifikacji, selekcji i opiniowania złożonych do druku tekstów;
- podejmuje decyzję o przyjęciu pracy do publikacji w sposób jawny i przejrzysty, w oparciu o powszechnie dostępne kryteria;
- w decyzjach o przyjęciu lub odrzuceniu książki opiera się z jednej strony na jej walorach merytorycznych, oryginalności, rzetelności naukowej, przejrzystości i poprawności wywodu, ocenie wpływu przyszłej pracy na rozwój nauki, z drugiej – na opinii co najmniej 2 niezależnych specjalistów w danej dyscyplinie sporządzających recenzje wydawnicze.
Przy kwalifikowaniu pracy do publikacji ze szczególną uwagą sprawdzana jest wiarygodność źródeł, na które powołują się autorzy, rzetelność i precyzja cytowania, a także opracowywania aparatu naukowego publikacji (przypisy, bibliografia, opis źródeł).
W przypadku stwierdzenia naruszenia przez autora choćby jednej z zasad etycznych (np. plagiat, fabrykowanie danych, nieprawdziwa lista autorów – ghost authorship, guest authorship, zduplikowana publikacja, zgłaszanie tych samych tekstów do więcej niż jednego wydawnictwa/czasopisma), redaktor prowadzący/Kierownik Wydawnictw ma obowiązek odrzucić tekst oraz poinformować autora o wyniku postępowania i działaniach redakcji.
Wydawca samodzielnie lub w porozumieniu z redaktorem naukowych dzieła wieloautorskiego może zdecydować zarówno o wycofaniu tekstu z publikacji (jeżeli pojawiły się dane o braku jego wiarygodności – rozpoznano cechy plagiatu czy też naruszenia zasad etyki wydawniczej), jak i o potrzebie wprowadzenia korekt do materiałów już opublikowanych.
Każda pozytywnie zrecenzowania praca, przyjęta do publikacji przechodzi przez kolejne etapy procesu wydawniczego:
Bez pisemnej zgody autorów teksty nieopublikowane nie są udostępniane żadnym osobom, które nie są zaangażowanie w proces wydawniczy. Redakcja zapewnia poufność i ochronę treści zawartych w zgłaszanych publikacjach oraz bezpieczeństwo danych osobowych autorów, ich współpracowników, recenzentów oraz innych osób uczestniczących w procesie wydawniczym.