
Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej jest jednostką ogólnouczelnianą, agendą podlegającą Bibliotece Politechniki Łódzkiej. Prowadząc działalność usługową na rzecz Uczelni, działa na podstawie:
- Statutu Politechniki Łódzkiej,
- zewnętrznych i wewnętrznych aktów prawnych regulujących sprawy dotyczące funkcjonowania Uczelni,
- Regulaminu Biblioteki Politechniki Łódzkiej i Regulaminu Wydawnictw Uczelnianych PŁ.
Za działalność Wydawnictwa PŁ odpowiada Dyrektor Biblioteki Politechniki Łódzkiej. Nadzór sprawuje Prorektor ds. Nauki.
• Zespół redaktorów merytoryczno-językowych zajmujących się opracowaniem redakcyjno-edytorskim tekstów i korektami (2 redaktorów – filologów polskich,
1 redaktor – filolog angielski)
• Zespół redaktorów technicznych i redaktorów-grafików zajmujących się składem, łamaniem i opracowaniem graficznym publikacji
• Księgarz
• Ma wyłączność na nadawanie publikacjom nazwy Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej
• Prowadzi działalność na podstawie rocznego planu wydawniczego
• Materiały konferencyjne
• Czasopisma naukowe
• Monografie naukowe (autorskie, współautorskie, wieloautorskie, pokonferencyjne)

Podstawowym zadaniem Wydawnictwa jest opracowywanie, publikacja i dystrybucja monografii naukowych, podręczników akademickich, publikacji ciągłych, materiałów konferencyjnych i informacyjnych z dziedzin wiedzy objętych działalnością naukową i dydaktyczną Politechniki Łódzkiej na rzecz społeczności akademickiej oraz podmiotów zewnętrznych.
Wydawnictwo PŁ znajduje się w ogłoszonym przez Ministra Edukacji i Nauki wykazie wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe na poziomie I (pozycja: 416; 48200). Każda monografia wydana w WPŁ uzyskuje 80 punktów.

Wydawnictwo odpowiada za nadawanie numerów DOI publikacjom oraz za platformę e-Czasopisma Politechniki Łódzkiej, na której umieszczane są elektroniczne wersje czasopism naukowych. Zarządza też pulą identyfikatorów DOI (Digital Object Identifier) w zakresie dystrybucji identyfikatorów na rzecz jednostek PŁ w określonych platformach repozytoryjnych oraz systemem antyplagiatowym Plagiat.pl w zakresie sporządzania raportów podobieństwa dla wszystkich wydawanych publikacji oraz dla tekstów nadsyłanych przez pracowników PŁ.
2. Organizację procedury recenzenckiej zgodnej ze standardami etyki wydawniczej.
3. Opracowanie redakcyjno-edytorskie, redakcje techniczną.
4. Przygotowanie do druku, druk, dystrybucję, sprzedaż.
2. Dystrybucja ebooków za pośrednictwem platformy Ebook Point.
3. Tworzenie korzystnych warunków współpracy z klientami wpływających na wzrost poziomu sprzedaży – książki kupują nie tylko firmy i hurtownie księgarskie, ale również instytucje naukowe, firmy przemysłowe, spółki akcyjne, agencje specjalistyczne.
2. Współpraca z Oddziałem Tworzenia Zasobów Cyfrowych Biblioteki PŁ (udostępnianie książek poprzez Bibliotekę Elektroniczną Cybra).
3. Regularna współpraca z otwartym Repozytorium PŁ oferującym wolny dostęp do publikacji elektronicznych.
2. Organizowanie stoisk książkowych podczas konferencji wydziałowych.
3. Wysyłanie egzemplarzy recenzenckich do wskazanych przez autora lub wybranych redakcji czasopism oraz udział w wielu konkursach skierowanych do wydawców.
4. Prezentacja nowości wydawniczych oraz aktualnej oferty wydawniczej na stronie internetowej Wydawnictwa i Księgarni oraz w mediach społecznościowych.
2. Stała współpraca wydawnicza z Łódzką Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa.