Przejdź do treści

Aktualności

Data dodania
Kategorie
Rynek wydawnictw naukowych (i nie tylko) nie od dziś zaświadcza o wzmożonej atrakcyjności publikacji seryjnych i cyklicznych. Istnieje wręcz przekonanie, że „serializacja jest jednym z najważniejszych odkryć w dziedzinie popularyzacji książki”[1]. Dobrze przygotowane i świadomie zaprojektowane serie wydawnicze są znacznie łatwiej rozpoznawalne, stając się nierzadko marką samą w sobie. To przekłada się na popularność marketingową książki reprezentującej konkretną serię wydawniczą. Choć powołanie do życia serii naukowej wymaga niemałych starań, jest z całą pewnością przedsięwzięciem przynoszącym znaczące korzyści, zarówno twórcom serii, jak i ich macierzystym jednostkom naukowym, a w konsekwencji wydawnictwom uczelnianym podejmującym się produkcji publikacji seryjnych. Czym jest seria wydawnicza
Data dodania
Kategorie
Wśród wydawnictw książkowych najczęściej mamy do czynienia z publikacją zwartą, czyli zaplanowaną przez wydawcę i autora całością wydawniczą, której przypisany jest określony Międzynarodowy Znormalizowany Numer Książki, czyli ISBN. Urząd Publikacji Unii Europejskiej podaje, że – „zgodnie z normą ISO 2108:2017 (ISBN) – wydawnictwo zwarte to wydawnictwo nieperiodycz­ne, publikowane jako całość w jednej części lub w kilku częściach (wydanych jednocześnie lub niejednocześnie)”[1]. Publikacja taka może być rozpowszechniana w dowolnej formie – w postaci książki drukowanej w twardej lub miękkiej oprawie, na płytach CD i DVD, w formie ebooków lub książki elektronicznej udostępnianej na platformach cyfrowych – oraz może podlegać reedycjom.
Data dodania
Kategorie
Jedną z najbardziej klasycznych publikacji naukowych, pożądaną w dorobku każdego naukowca, jest praca mająca status monografii. Jej przygotowanie okazuje się niemałym wyzwaniem, zwłaszcza dla początkujących pracowników nauki. Ponieważ wydanie monografii skutkuje pozyskaniem punktów uwzględnianych przy ewaluacji naukowej, proces publikowania takiej książki wiąże się z koniecznością utrzymania określonych standardów wydawniczych i naukowych.
Data dodania
Kategorie
System Antyplagiat firmy Plagiat.pl posiada szereg funkcji, które pozwalają w łatwy i czytelny sposób odnaleźć nieprawidłowe lub nieoznaczone zapożyczenia z innego utworu. Autorzy artykułów lub dłuższych opracowań, którzy przesyłają swoje prace do zbadania, mogą liczyć na raport antyplagiatowy w trzech formatach oraz jego krótką interpretację. Usługa ta jest dostępna tylko dla pracowników Politechniki Łódzkiej.
Data dodania
Kategorie
Otrzymaliśmy oficjalne pismo J.M. Rektora PŁ, prof. dr hab. inż Krzysztofa Jóźwika, w sprawie wstrzymania do odwołania przygotowania publikacji autorów lub współautorów afiliowanych do państwowych szkół wyższych i/lub innych instytucji naukowych Federacji Rosyjskiej.