Przejdź do treści

System antyplagiatowy

Treść (rozbudowana)
Image
plagiat 510x330

PLAGIAT.PL

System Antyplagiat, jeden z najpopularniejszych tego typu systemów w Polsce, jest narzędziem przeznaczonym do weryfikacji oryginalności dokumentów tekstowych. Nie definiuje on jednak czy i w jakim stopniu badany tekst jest plagiatem lub autoplagiatem. Wskazuje raczej na zapożyczenia i ułatwia analizę tekstu, ułatwiając poprawę zaznaczonych fragmentów. Do zadań systemu należy identyfikacja liczby zapożyczeń w analizowanym tekście i podanie źródeł ich pochodzenia.


 

Antyplagiat dokonuje analizy antyplagiatowej w oparciu o
• Zasoby Internetu
• Bazy Aktów Prawnych
0
• Teksty zgromadzone przez inne instytucje w ramach Programu Wymiany Baz
• Teksty zgromadzone przez Wydawnictwo PŁ podczas wcześniejszych weryfikacji
0
• Bazę RefBooks (zawierająca ponad trzy miliony książek, głównie w języku polskim i angielskim, baza stworzona przez Plagiat.pl z tekstów udostępnionych wyłącznie w celu analizy antyplagiatowej)
0

Od 2023 roku nowością w systemie Antyplagiat jest moduł Detekcji AI, czyli sprawdzania, jakie jest prawdopodobieństwo, że praca została napisana przez sztuczną inteligencję (moduł AI).

Usługa detekcji AI zapewnia przewidywanie czy tekst został utworzony przez narzędzie AI, przy użyciu np. ChatGPT, GPT-2, GPT-J, GPT-NEO, GPT-3 lub GPT-4. Wynik 90% AI należy traktować jako 90% pewności, że ta treść została stworzona przez sztuczną inteligencję. Wskaźnik nie odzwierciedla ilości tekstu napisanego przez AI. Raport pokazuje prawdopodobieństwo dla każdego fragmentu tekstu, który składa się na dokument i grupuje go w pięć zakresów kolorystycznych – od zielonego, przez żółty, aż do ciemnoczerwono.

 

Image
Antyplagiat

Narzędzie antyplagiatowe z modułem AI jest wykorzystywane do sprawdzania wszystkich publikacji, a w szczególności monografii naukowych, zgłaszanych do Wydawnictwa PŁ przez pracowników naukowych naszej Uczelni. System Antyplagiat wraz z modułem detekcji AI jest wykorzystywany także do weryfikacji artykułów publikowanych przez pracowników PŁ poza Uczelnią – w czasopismach polskich i zagranicznych, które wymagają dostarczenia raportu antyplagiatowego wraz ze zgłoszeniem publikacji do redakcji.

Jeśli wskaźniki podobieństwa (WP1 – 50%; WP2 – 5%) i/lub współczynnik prawdopodobieństwa użycia AI (max 50%) przekroczą dopuszczalne normy Wydawnictwo może odrzucić publikacje, czyli nie wyrazić zgody na jej wydanie mimo pozytywnych recenzji.

Procedura antyplagiatowa dla pracowników Politechniki Łódzkiej jest bezpłatna.