Przejdź do treści

Prawo cytatu

Treść (rozbudowana)

Zgodnie z obowiązującą ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 4 lutego 1994 roku, z późniejszymi nowelizacjami formułowane jest tzw. „prawo cytatu”, które mówi:

Art. 29.

Wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów oraz rozpowszechnione: utwory plastyczne, utwory fotograficzne lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym celami cytatu, takimi jak wyjaśnianie, polemika, analiza krytyczna i naukowa, nauczanie lub prawa gatunku twórczości.

0
Art. 29 [1].

Wolno korzystać z utworów na potrzeby parodii, pastiszu lub karykatury, w zakresie uzasadnionym prawami tych gatunków twórczości.

0
Art. 29 [2].

Wolno korzystać z utworu włączonego w sposób niezamierzony do innego materiału, o ile nie ma on znaczenia dla tego materiału.

0
Art. 27.

1. Instytucje oświatowe, uczelnie oraz jednostki naukowe w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki  (Dz. U. z 2014 r. poz. 1620   oraz z 2015 r. poz. 249) mogą na potrzeby zilustrowania treści przekazywanych w celach dydaktycznych lub w celu prowadzenia badań naukowych, korzystać z rozpowszechnionych utworów w oryginale i w tłumaczeniu oraz zwielokrotniać w tym celu rozpowszechnione drobne utwory lub fragmenty większych utworów.

2. W przypadku publicznego udostępniania utworów w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym korzystanie, o którym mowa w ust. 1, jest dozwolone wyłącznie dla ograniczonego kręgu osób uczących się, nauczających lub prowadzących badania naukowe, zidentyfikowanych przez podmioty wymienione w ust. 1.

0
Art. 27 [1].

1. Wolno w celach dydaktycznych i naukowych zamieszczać rozpowszechnione drobne utwory lub fragmenty większych utworów w podręcznikach, wypisach i antologiach.

2. W przypadkach, o których mowa w ust. 1, twórcy przysługuje prawo do wynagrodzenia.

0

Zakres cytowania cudzych prac i sposób wskazywania źródeł jest normowany przez prawo autorskie. Cytowanie jest prawnie dozwolone z chwilą łącznego spełnienia następujących warunków:

Cytuje się w dziele stanowiącym samodzielną całość
0
Cytuje się w celu wskazanym przez ustawę (analiza, wyjaśnianie itp.)
0
Cytat dotyczy urywka utworu lub drobnego samodzielnego utworu
0
Cytat nie zastępuje własnego toku rozważań autora
0
Cytuje się tylko opublikowane utwory
0

Cytowanie jest prawnie dozwolone pod warunkiem podania twórcy i źródła. Cytat należy opatrzyć informacją bibliograficzną w postaci przypisu bibliograficznego lub adnotacji w tekście w systemie „autor – rok”. Zamieszczenie pracy, z której zaczerpnięto cytat, tylko w ogólnej bibliografii na końcu książki nie jest spełnieniem warunku podania twórcy i źródła.

UWAGA! Nie ma żadnego prawnego ograniczenia długości cytatu, podanego w mierzalnych jednostkach (np. liczba znaków, wierszy itp.).