Okładka książki - Mechanika budowli. Metoda przemieszczeń z wykorzystaniem metody elementów skończonych

Dorota Bartochowska, Jerzy W. Woźniak

ISBN 978-83-66741-04-1
Format B-5, oprawa miękka, s. 143

Data wydania: 2022

Skrypt jest wyborem z szerokiej gamy tematów związanych z problematyką zarządza­nia przedsiębiorstwem. W założeniu autorów ma stanowić inspirację dla czytel­ników do dalszego samodzielnego poszerzania wiedzy z tego zakresu. Służy temu również bogata baza literaturowa zawierająca najważniejsze pozycje z zakresu nauk o zarządzaniu.

Spis treści

Okładka książki - Modelowanie prędkości przedzderzeniowej pojazdu przy wykorzystaniu funkcji nieliniowej

Przemysław Kubiak

ISBN: 978-83-7283-946-6

Format B-5, oprawa miękka, s.208

Data wydania: 2019

z

Z technicznego punktu widzenia wypadek jest wynikiem asocjacji pewnej liczby czynników bądź elementów, które działając zgodnie z prawami fizyki, doprowadziły do stanu, w wyniku którego dalszy ruch uczestników nie mógł być kontynuowany w zamierzony uprzednio sposób. O powstaniu wypadku drogowego decydują trzy podstawowe elementy: człowiek, pojazd i droga . Według danych statystycznych wypadki drogowe powstałe w wyniku usterek technicznych pojazdu samochodowego czy też niewłaściwego stanu drogi stanowią zaledwie 5-7% wszystkich wypadków drogowych. Natomiast w pozostałych przypadkach winę ponosi człowiek. Rekonstrukcja wypadku i okoliczności jego zaistnienia oraz roli uczestników zdarzenia jest procesem wielopłaszczyznowym. Opiera się na dowodach poza osobowych, szeroko pojętych śladach, które powstały w związku z wypadkiem. Ślady znalezione na miejscu wypadku, odpowiednio zinterpretowane i odczytane, są nośnikiem informacji o zdarzeniu . Prawidłowo dokonana rekonstrukcja wypadku pozwala na dokonanie weryfikacji jego przebiegu w odniesieniu do wersji podanych przez uczestników oraz przez świadków zdarzenia.Celem postawionym sobie przez Autora jest przedstawienie metody nieliniowej, która ma pozwolić na wyznaczenie rzeczywistej prędkości w chwili kolizji.Metoda pozwoli na znaczne uaktualnienie stosowanej dotychczas metodyki pod kątem rozwoju konstrukcji pojazdów i dostosowania jej do nowych rozwiązań technologicznych. Efekty metody przydatne będą do celów rekonstrukcji zdarzeń pozwalających na określenie prędkości w chwili zderzenia.

Okładka książki - Mechanika budowli. Metoda przemieszczeń z wykorzystaniem metody elementów skończonych

Andrzej Tomczyński

ISBN 978-83-66741-55-3
Format B-5, oprawa miękka, s.  60

Data wydania: 2022

Książka jest ciekawą rozprawą dotyczącą obliczeń obiegu jednego z wariantów silnika Stirlinga.

Silnik Stirlinga opatentowano w 1816 roku, jednak do tej pory nie wykonano obliczeń procesu termodynamicznego, który jest w nim realizowany. Dziwi to tym bardziej, że silnik ten jest stosowany w okrętach podwodnych, istnieją też plany użycia go w podboju kosmosu. Autor poświęcił wiele lat na zbadanie podstaw termodynamicznych silnika Stirlinga i dociekania faktu, dlaczego ten silnik w ogóle działa.

 

 spis treści

Okładka książki - Mechanika budowli. Metoda przemieszczeń z wykorzystaniem metody elementów skończonych

Ryszard Dębkowski

ISBN: ISBN 978-83-66741-44-7
Format B-5, oprawa miękka, s. 232

Data wydania: 2023

Książka przeznaczona jest dla studentów uczelni wyższych, szczególnie kształcących kadry dla przemysłu, w tym dla studentów kierunków bezpieczeństwa i higieny pracy. Odbiorcami tej książki powinni być także uczestnicy studiów podyplomowych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wszystkie osoby, które chcą zapoznać się lub ugruntować wiedzę w tej tematyce.

W tekście książki czytelnik znajdzie odwołania do przepisów prawa, które umożliwią mu szybkie znalezienie źródła i szczegółowe zapoznanie się z unormowaniami dotyczącymi prezentowanej tematyki. W przypisach podano źródła pełnych lub jednolitych tekstów przepisów prawa, aktualne w momencie złożenia książki do druku.

 

Spis treści