System antyplagiatowy

Jednym ze standardów wydawniczych, którym podlegają publikacje w czasopismach naukowych, jest kontrola oryginalności pracy – czyli stosowanie jednego z dostępnych systemów wykrywających plagiaty i autoplagiaty. W ofercie Wydawnictwa Politechniki Łódzkiej jest dostępny Plagiat.pl - jeden z najpopularniejszych systemów antyplagiatowych w Polsce.

Poddanie się kontroli programu antyplagiatowego jest na uczelni procesem, z którym prędzej czy później zmierzy się każdy student (przed obroną pracy dyplomowej) oraz pracownik naukowy (podczas publikowania tekstów w czasopismach naukowych). Jest to nie tylko wymóg pozwalający potwierdzić oryginalność pracy autora. Dla instytucji odpowiadających za publikowanie prac – takich jak wydawnictwo – jest to jeden z elementów budowania systemu jakości i prestiżu jednostki.

W Polsce od kilkunastu lat popularnością cieszy się Plagiat.pl – system wspomagający weryfikację oryginalności treści. Do współpracy z nim przystąpiło ponad 350 klientów, m.in. wydawnictwa, uczelnie oraz media i instytucje publiczne. Od lipca 2020 roku do systemu dołączyło również Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej.

Plagiat.pl stosuje klarowną procedurę antyplagiatową i używa szerokich baz porównawczych: zasobów internetu, bazy 500 tys. prac dyplomowych, bazy aktów prawnych, bazy Refbooks, zawierającej ponad 3 mln dokumentów. Dostarcza czytelnych raportów, które wskazują na źródła i rozmiar odnalezionych zapożyczeń. Metryka podobieństw obejmuje szereg wskaźników:

  • Wskaźnik podobieństwa 1 (WP1) - służy przede wszystkim do badania samodzielności językowej autora pracy i określa, jaką część badanej pracy stanowią frazy o długości 5 wyrazów lub dłuższe. Powinno wynosić mniej niż 50%.
  • Wskaźnik podobieństwa 2 (WP2) - służy do wykrywania nieuprawnionych zapożyczeń i określa, jaka część badanej pracy składa się z fraz o długości 25 wyrazów lub dłuższej , odnalezionych w bazach referencyjnych. Wskaźnik ten nie powinien przekraczać 5%.
  • Współczynnik podobieństwa BAP – oznacza, jaka część badanej pracy składa się wyłącznie z fraz aktów prawnych odnalezionych w Bazie Aktów Prawnych (co najmniej 8 wyrazów).

 

zrzut ekranowy przykładowego raportu z systemu Antyplagiat

Co więcej, system może analizować tekst w dowolnym języku i jest odporny na zabiegi edytorskie, takie jak znaki z innego alfabetu, rozstrzelenia, mikrospacje i białe znaki. Inne funkcjonalności systemu obejmują współczynnik cytatów (fraz rozpoczynających i kończących się znakami „”) czy pomijanie bibliografii.

Wydawnictwo podpisało umowę z firmą Plagiat.pl przede wszystkim do zapewnienia możliwości kontroli tekstów na rzecz czasopism naukowych wydawanych w Politechnice Łódzkiej oraz jako wsparcie dla autorów, publikujących poza uczelnią w czasopismach polskich lub zagranicznych, które wymagają dostarczenia raportu antyplagiatowego wraz ze zgłoszeniem tekstu do redakcji.

W celu wykonania analizy tekstu programem antyplagiatowym i uzyskania raportu należy zgłosić się do Wydawnictwa Politechniki Łódzkiej.

Przydzielanie identyfikatorów DOI

DOI jest unikalnym identyfikatorem alfanumerycznym (standard NISO), stworzonym w celu identyfikacji części własności intelektualnej. Najczęściej DOI używany jest do artykułów w czasopismach elektronicznych, ale także do e-booków i zawartych w nich rozdziałów. DOI jest unikalnym identyfikatorem alfanumerycznym (standard NISO), stworzonym w celu identyfikacji części własności intelektualnej. Najczęściej DOI używany jest do artykułów w czasopismach elektronicznych, ale także do e-booków i zawartych w nich rozdziałów. Do tej pory Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego traktowało ten identyfikator na równi z numerem ISSN czy ISBN przy ocenie publikacji. Wystarczyło nawet, by autor przedstawił numer DOI publikacji, by została ona zaliczona do jego dorobku naukowego – nawet, gdy nie została jeszcze fizycznie wydana.

Sam identyfikator zbudowany jest z dwóch części: prefiksu przypisany do wydawcy oraz oddzielonego ukośnikiem sufiksu, nadawanego przez tego wydawcę, który odnosi się do określonego dokumentu (konkretny tytuł, tom, numer i strony). Przy pomocy wyszukiwarki na stronie www.dx.doi.org można zidentyfikować dokument, któremu nadano DOI. Po wklejeniu w okno wyszukiwarki ciągu znaków identyfikatora zostaniemy przekierowani na stronę z opisem bibliograficznym lub pełnym tekstem określonej publikacji. DOI przypisywany może być też artykułom, które zostały wydane wcześniej, ale postanowiono dać im drugą młodość poprzez umieszczenie ich cyfrowej wersji w sieci.

DOI dla publikacji wydawanych na PŁ

Przydzielaniem numerów zajmuje się Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej - identyfikatory mogą dostać publikacje, które umieszczone są na platformach:

Repozytorium instytucjonalne Politechniki Łódzkiej,

Platforma czasopism naukowych w systemie Open Journal System.

Obecnie o nadanie identyfikatora mogą wnioskować osoby, których publikacje zostały umieszczone na platformie CYRENA. Aby uzyskać numer DOI wystarczy skontaktować się z Wydawnictwem, a po weryfikacji obiektu cyfrowego (np. możliwości udostępnienia pliku w otwartym dostępie zgodnie z podpisaną umową wydawniczą), numer DOI zostanie przypisany do dokuementu.

Zalecenia edytorskie

W Wydawnictwie Politechniki Łódzkiej stosowane są określone wytyczne i zalecenia dotyczące tekstu (PDF, 805 KB). oraz dotyczące jego aparatu naukowego (przypisów i bibliografii) (PDF, 945 KB).

zalecenia przypisy th

mini

 

Ogólne wytyczne:

Szerokość składu kolumny 12,6 cm
Wysokość składu kolumny 20,5 cm (z numerem strony)
Papier – ustawienie strony Szerokość 17,6 cm / Wysokość 25 cm (Letter B5)
Marginesy Górny 2 cm / Dolny 2,5 cm / Lewy 2,5 cm / Prawy 2,5 cm
Układ Nagłówek 0 cm / Stopka 1,25 cm
Typografia

Tekst należy pisać czcionką 11 pkt (dla pisma Times New Roman).

Spis treści – od strony 3 (jeśli jest dedykacja i nastepująca po niej pusta strona, wtedy od strony 5).

Pierwszy rozdział powinien zaczynać się od kolumny nieparzystej. Każdy kolejny od bieżącej.

Tytuły wyśrodkowane lub od lewego brzegu tekstu (wielkości czcionki dla pisma Times New Roman) – konsekwentnie stosowane w całej pracy:

- pierwszego stopnia – pismem 16 pkt tekst. bold,
- drugiego stopnia – pismem 14 pkt tekst bold,
- trzeciego stopnia – pismem 12 pkt tekst bold,
- czwartego stopnia – pismem 11 pkt tekst kursywą bold.

Literaturę należy pisać czcionką 10 pkt. Numeracja – w nawiasach kwadratowych [1] lub bez nawiasów. Nazwiska można wyróżnić – bold.

W tabelach wielkość czcionki 10 pkt, numer tabeli oraz tytuł umieścić nad tabelą – 11 pkt. 

Podpisy pod rysunkami (wyśrodkowane lub od lewego brzegu rysunku) – 10 pkt.

Dodatki W monografiach – streszczenie w języku angielskim na końcu książki. Opcjonalnie może pojawić się też streszczenie w języku polskim oraz charakterystyka zawodowa autora/autorów.
Programy, w których można złożyć tekst:

Microsoft Word, InDesign

Rysunki wektorowe, zdjęcia kolorowe i okładki:

CorelDraw (cdr) (kolory CMYK, minimalna rozdzielczość – 300 dpi, Panthon)

Ilustracje czarno-białe – min. rozdzielczość 150 dpi

Zdjęcia i bitmapy: Photo-Paint oraz w formatach TIFF i JPG 

 

Przygotowanie okładki

 

  • Wszystkie pliki do druku muszą być wygenerowane do PDF w jakości drukarskiej (CMYK, 300 dpi, format brutto).
  • Spady przy oprawie broszurowej muszą mieć po 5 mm spadów, zaś przy oprawie twardej muszą mieć po 15 mm
  • Inne elementy projektowe przy oprawie (np. wyklejki, wklejki, opaski, obwoluty) muszą mieć po 3 mm spadów.

Ustawy i rozporządzenia:


Wewnętrzne akty normatywne:


Poradniki dla wydawców i redaktorów:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Ewaluacja jakości działalności naukowej - przewodnik (2018)

Ewa Rozkosz - Rozwój czasopisma naukowego. Poradnik dla redaktorów i wydawców (2018)

Aneta Drabek - Indeksowanie czasopism w referencyjnych bazach danych. Poradnik dla wydawców czasopism (2018)

Tomasz Liśkiewicz, Grzegorz Liśkiewicz - Wprowadzenie do efektywnego publikowania naukowego. jak przygotować, wysłać i promować artykuł naukowy (2014)

Emanuel Kluczycki - Otwarte czasopisma: Zakładanie czasopism naukowych oraz transformacja czasopism zamkniętych (2013)


Wydawnictwa Ośrodka Przetwarzania Informacji - Państwowy Instytut Wydawniczy Publikacje, dotyczące sektora B+R oraz szkolnictwa wyższego, udostępniane nieodpłatnie dla wszystkich zaintersowanych:

  • Sztuka promocji nauki. Praktyczny poradnik dla naukowców - publikacja opracowana przez Natalię Osicę, ekspertkę od PR nauki oraz Wiktora Niedzickiego, dziennikarza naukowy. Książka to instrukcja popularyzacji badań i wystąpień publicznych dla tych naukowców, którzy chcieliby w sposób zaplanowany i świadomy budować swój wizerunek.
  • Systemy publicznego finansowania nauki w ujęciu międzynarodowym - publikacja Laboratorium Analiz Statystycznych i Ewaluacji. Ma odpowiedziec na pytania: Jakie modele finansowania nauki sprawdzają się na świecie w krajach odnoszących sukcesy w badaniach naukowych i innowacyjności? W jaki sposób i na podstawie jakich kryteriów środki publiczne przekazywane są do jednostek naukowych? Autorzy analizują studia przypadków wybranych krajów, dzięki czemu można się dowiedzieć, jakie dylematy związane są z prowadzeniem polityki naukowej, która ma godzić wiele, często skrajnych interesów, służąc jednocześnie rozwojowi gospodarczemu.
  • Naukowiec w relacjach z biznesem. Uwarunkowania transferu wiedzy w Polsce - monografia autorstwa Marzeny Feldy, Anny Knapińskiej, Macieja Ostaszewskiego, Marty M. Rószkiewicz, Aldony Tomczyńskiej i Barbary Warzybok, która opisuje przepływ wiedzy między światem akademickim a sektorem gospodarczym, a także czynniki determinujące poszczególne wymiary współpracy badaczy z przedsiębiorstwami.
  • Rola akademickich ośrodków innowacji w transferze technologii - publikacja pod red. Izabeli Kijeńskiej-Dąbrowskiej i Krzysztofa Lipca poddaje szczegółowej ocenie funkcjonowanie akademickich ośrodków innowacji i przedsiębiorczości, opisując jednocześnie uwarunkowania transferu technologii w Polsce.
  • Procedury recenzowania i doboru recenzentów. Tom I i II pod red. naukową Jarosława Protasiewicza - rezultaty badania przeprowadzonego przez naukowców z OPI na podstawie ankiet około 40 tysięcy naukowców recenzujących wnioski grantowe oraz tych starających się o granty. Na udział w badaniu, które pokazuje prawdziwe oblicze polskiego systemu finansowania nauki zdecydowało się ponad osiem tysięcy z nich. Ankiety pokazały, że ponad 90 procent naukowców ma złe zdanie o procesie recenzowania wniosków grantowych w Polsce. Największe wątpliwości ankietowanych budził sposób wyboru recenzentów oraz stosowane przez nich kryteria oceny.

Inne dokumenty:

ALLEA - All European Academies - The European Code of Conduct for Research Integrity: Revised Edition (2017)

Zespół ds. Dobrych Praktyk Akademickich - Rzetelność w badaniach naukowych oraz poszanowanie własności intelektualnej (2012)

Zespół ds. Etyki w Nauce - Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych w nauce (2011)

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Wydział Matematyczno-Przyrodniczy - Natalia Kohtamäki - Praktyczny przewodnik antyplagiatowy


Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej ma siedzibę w Bibliotece Głównej Politechniki Łódzkiej. Wydawnictwo zajmuje pokój 19, który zlokalizowany jest w Czytelni Czasopism na parterze, księgarnia znajduje się natomiast w pokoju 8, w łączniku przed wejściem do Czytelni na parterze. 

Adres:

Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej
Biblioteka Politechniki Łódzkiej (Budynek B22)
ul. Wólczańska 223, 93-005 Łódź

e-mail Wydawnictwa: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

e-mail Księgarni: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Redakcja Wydawnictwa PŁ:

parter, pokój 19, tel. 42-631-20-87

poniedziałek - piątek  9.00-14.00

 

Sprzedaż książek: 

parter, pokój 8, tel. 42-631-29-52

poniedziałek - piątek 9.00-14.00