Foreign language in higher education system. Integration between theoretical knowledge and teaching practice

Foreign language in higher education system. Integration between theoretical knowledge and teaching practice


Maria Bronikowska, Piotr Żłobiński (red), Robert Cynkier (English verification)

Pobierz plik PDF

 

ISBN 978-83-7283-347-1
Data wydania: 2010

Dostosowanie polskiego szkolnictwa wyższego do wymogów procesu bolońskiego oraz standardów szkolnictwa europejskiego i światowego stawia przed nauczycielami języków obcych nowe wyzwania, stwarzając jednocześnie potrzeb ciągłego zaangażowania w działania mające na celu podnoszenie poziomu kształcenia. Studium Języków Obcych Politechniki Łódzkiej wdrożyło system zapewnienia jakoci kształcenia studentów w zakresie języków obcych w 2005 roku i od tego czasu sukcesywnie podejmuje działania projakościowe. Studium dysponuje obecnie świetnie wykwalifikowana kadrą, nowocześnie wyposażonymi w sprzęt audiowizualny audytoriami i bogatą bibliotekę, z której korzystajlektorzy i studenci przygotowujący się do zajęć.

Jedną z najbardziej efektywnych form podnoszenia jakoci kształcenia jest otwarta debata nad funkcjonowaniem systemu nauczania języków obcych. Potrzeba zwiększania kwalifikacji zawodowych pracowników dydaktycznych zaowocowała zorganizowaniem przez Studium Języków Obcych Politechniki Łódzkiej konferencji metodycznej, która przekształciła si w merytoryczną dyskusję o problemach nurtujących społeczność akademicką. Mamy nadzieję, że entuzjazm towarzyszący pierwszej konferencji stanowić będzie asumpt do organizacji cyklicznych spotkań metodycznych, o zasięgu krajowym lub międzynarodowym. Koniecznostałego podnoszenia kwalifikacji lektorów języków obcych, dbałość o poziom kształcenia studentów i poziom atrakcyjność absolwentów uczelni wyższych na europejskim rynku pracy motywujnas do kontynuacji naszej konferencji. Pragniemy pogratulować uczestnikom konferencji poziomu prezentacji, szerokiego zakresu tematyki i zaangażowania w proces podnoszenia jakości kształcenia.

Oddajemy Państwu do rąk publikacje zawierające wygłoszone referaty, wyrażając jednocześnie nadzieję, aby ta cenna inicjatywa znalazła swoje odzwierciedlenie w pracy dydaktycznej i stanowiła inspirację do dalszej dyskusji w zakresie problematyki nauczania języków obcych w szkołach wyszych. Struktura monografii nawiązuje do zróżnicowania tematycznego prezentowanych podczas konferencji referatów. W części pierwszej ujęto cztery rozdziały dotyczce współczesnych tendencji w zakresie edukacji językowej na obszarze Europy. Zamieszczone prace odnoszą si kolejno do procesu kształtowania przestrzeni interkulturowej, standardów kształcenia dwujęzycznego, zastosowania nowoczesnych technologii oraz nauczania języków obcych w oparciu o program i materiały tworzone przez studentów. Część druga nawiązuje do problematyki jakości nauczania i zarządzania w procesie kształcenia (w aspekcie planowania, organizowania, motywowania i kontrolowania). Kolejne rozdziały dotyczą metod ewaluacji zajęć, historycznej analizy jakoci pracy w studium języków obcych, zagadnienia standaryzacji oraz wpływu osobowości nauczyciela na efektywność kształcenia. W części trzeciej zostały poruszone wybrane kwestie odnoszące si do problemów metodycznych oraz zamieszczono szereg prac poświęconych propozycjom dydaktycznym w zakresie nauczania języków obcych. Są to prace dotyczce poszerzenia zasobu leksykalnego, specyfiki języka technicznego, błędów językowych, efektywnego wykorzystania czasu na zajęciach oraz komunikacji interpersonalnej. Monografię kończy część czwarta, zawierajca prace dotyczce specyfiki nauczania językowego studentów z różnego rodzaju dysfunkcjami. Redaktorzy są wiadomi, że niniejsza publikacja nie wyczerpuje całości omawianej problematyki odnoszącej się do integracji wiedzy teoretycznej z praktyką dydaktyczną w zakresie nauczania języków obcych w szkołach wyższych. Należy jednak wyrazi nadziej, że monografia ta stanowić będzie istotny materiał metodyczny i przyczyni się do dalszego rozwoju badań w zakresie prezentowanej tematyki.

[PRZEDMOWA]

Więcej informacji w Repozytorium Politechniki Łódzkiej