Otrzymaliśmy oficjalne pismo J.M. Rektora PŁ, prof. dr hab. inż Krzysztofa Jóźwika, w sprawie wstrzymania do odwołania przygotowania publikacji autorów lub współautorów afiliowanych do państwowych szkół wyższych i/lub innych instytucji naukowych Federacji Rosyjskiej. Brzmi on następująco:

 

"Wobec brutalnej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, aktów terroru wobec cywilnych obywateli, barbarzyńskiego niszczenia dóbr kultury, infrastruktury naukowo-badawczej oraz kompleksów akademickich i naukowych tego kraju, wstrzymuję do odwołania wszelkie procesy związane z przygotowaniem publikacji wydawanych przez Wydawnictwa Uczelniane Politechniki Łódzkiej bądź sygnowanych przez Uczelnię, których autorzy lub współautorzy są afiliowani w państwowych szkołach wyższych bądź innych instytucjach badawczych i naukowych Federacji Rosyjskiej".

 

 

mini

Sondaż Polskiej Izby Druku, o którym pisze Biblioteka Analiz (1/2022) potwierdza drastyczne wzrosty cen produkcji książek. W minionych miesiącach wrosły ceny papieru i innych materiałów, a także pozostałe koszty związane z produkcją książek, nie wspominając o podwyżkach cen mediów (gaz i energia) oraz koszty pracy ludzkiej. Jest to niespotykany od 30 lat wzrost kosztów produkcji, jak i surowców. 

definicja słownikowa plagiatu

Jednym ze standardów wydawniczych, którym podlegają publikacje w czasopismach naukowych, jest kontrola oryginalności pracy – czyli stosowanie jednego z dostępnych systemów wykrywających plagiaty i autoplagiaty. W ofercie Wydawnictwa Politechniki Łódzkiej jest dostępny Plagiat.pl - jeden z najpopularniejszych systemów antyplagiatowych w Polsce.

Autoplagiat - grafika do artykułu

Do tej pory Wydawnictwo - z wielu względów, nie zawsze zależnych od nas - nie miało możliwości sprzedawania ksiażek w wersji elektronicznej. Ale wejście w świat ebooków i ich komercyjnej sprzedaży było nie tylko procesem koniecznym, ale i oczekiwany przez kupujących, którzy do tej pory nie mieli możliwości wyboru innej formy publikacji niż wersja drukowana. Dlatego zdecydowaliśmy się na rozszerzenie dystrybucji publikacji naszych autorów i współpracę z większym podmiotem, o ogólnokrajowym zasięgu - grupą wydawniczą Helion S.A, a konkretnie z platformą ebookpoint.pl, która jest w całości poświęcona dystrybucji ebooków.

Czy poszukujecie sposobów na udoskonalenie swojego czasopisma naukowego? Jakie obszary chcecie ulepszyć i z jakimi wyzwaniami się zmierzacie? Czy macie wystarczająco dużo informacji, aby profesjonalnie zarządzać swoim czasopismem? Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w wirtualnych warsztatach dla redaktorów, których celem jest zrozumienie wyzwań, z którymi się Państwo zmagają. Przekażemy istotną wiedzę, która pomoże Państwu w zindeksowaniu czasopisma w bazie Scopus oraz w zrozumieniu jak można zwiększać rozpoznawalność oraz wpływ czasopisma, a także spojrzymy na wskaźniki bibliometryczne odnoszące się do czasopism.