Wykaz obejmuje 536 pozycji. Znaczącą większość spośród nich stanowią wydawnictwa polskie. Warto zaznaczyć, że jest to pierwsza wersja wykazu. Będzie on mógł być uzupełniany przez Komisję Ewaluacji Nauki (KEN), która rozpocznie swoją pierwszą kadencję 1 marca 2019 roku. Z kolei monografie wydane w wydawnictwach spoza ministerialnego wykazu będą mogły zostać zgłoszone do ewaluacji i uzyskać 80 punktów. Wszystko będzie zależało od oceny ekspertów KEN-u.

Wprowadzenie wykazu wydawnictw monografii naukowych ma na celu usunięcie z przestrzeni komunikacji naukowej wydawnictw nierzetelnych, które często deklarują możliwość opublikowania dowolnego dostarczonego im materiału jako monografii naukowej. Założeniem jest, aby w przestrzeni komunikacji osiągnięć polskich naukowców funkcjonowały jedynie takie wydawnictwa, które stosują podstawowe zasady etyki publikacyjnej oraz posiadają ustaloną procedurę recenzowania proponowanych im tekstów naukowych. To właśnie te dwa minimalne wymogi zostały wskazane jako jedyne wytyczne dla wydawnictw, które chciałyby znaleźć się w wykazie MNiSW.

Pierwsza grupa wydawnictw, "warta" 200 punktów, obejmuje 36 instytucji:

1. Academic Press
  2. Bloomsbury Publishing
  3. Brepols Publishers
  4. Cambridge University Press
  5. Columbia University Press
  6. Cornell University Press
  7. Duke University Press
  8. Brill
  9. Edward Elgar Publishing
  10. Equinox Publishing
  11. Harrassowitz Verlag
  12. Harvard University Press
  13. Intellect (Bristol, United Kingdom)
  14. John Benjamins Publishing Company
  34. Vandenhoeck & Ruprecht Verlag
  35. Wiley-Blackwell
  36. Yale University

Pozostała część wykazu obejmuje 500 pozycji, wśród nich znalazły się wydawnictwa działające przy uniwersytetach i politechnikach. Wśród nich także Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej.

Do pobrania: Wykaz wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe.pdf